Pse gėnjejnė fėmijėt...?

Shko poshtė

Pse gėnjejnė fėmijėt...?

Mesazh nga Mistrec_lacian prej Tue Jun 24, 2008 7:52 pm

Pse gėnjejnė fėmijėt...?

Si duhet tė sillemi qė fėmijėt tanė tė mos gėnjejnė? Ēfarė duhet tė bėjmė pėr pėrmirėsimin e tyre, qė ata tė mos tregojnė gėnjeshtra?

A ka mundėsi qė fėmijėt tė pėrmirėsohen e tė mos tregojnė gėnjeshtra?

Nė hapat e parė tė jetės sė fėmijėve ka mundėsi ndryshimi, pasi ai ėshtė nė njė moshė ku me lehtėsi mund tė pranojė ēdo formė trajtimi e gjithēka qė i thuhet.

Kjo ndodh sidomos kur ai jeton nė njė shoqėri qė ka kombinim tė emocioneve e tė disiplinės, duke ēuar kėshtu nė rezultate tė mrekullueshme. Gjithashtu, ėshtė e rėndėsishme qė ne ta bėjmė fėmijėn tė ketė interes pėr ndryshimin dhe pėrmirėsimin e tij, sepse kėshtu trajtimi do tė jetė mė i suksesshėm.

Faktorėt qė ndikojnė nė kėtė pėrmirėsim janė tė ndryshme dhe nė varėsi tė mėnyrave tė trajtimit, megjithatė ne do tė pėrmendim disa prej tyre, ato mė kryesoret:Njih motivet dhe arsyet qė i bėjnė fėmijėt tė gėnjejnė

Dihet se mėnyra mė e mirė dhe e parė pėr tė trajtuar sėmundjet mendore apo trupore ėshtė pikėrisht njohja e arsyes dhe e shkakut tė kėsaj sėmundjeje. Ne duhet tė dimė pse fėmijėt gėnjejnė. Cilėt janė motivuesit qė i bindin fėmijėt tė gėnjejnė? Cili ėshtė qėllimi i tij kur ai gėnjen? Ka mjaft shembuj qė tregojnė se pėr tė kuptuar kėto arsye ka mjaft vėshtirėsi, megjithatė kjo nuk ėshtė e pamundur, sidomos nė ata fėmijė qė janė tė sinqertė. Pa dyshim, gėnjeshtrat e thjeshta tė fėmijėve, tė cilat janė mjaft tė zmadhuara, nuk ėshtė shumė e vėshtirė pėr t’i kuptuar. Kur njė fėmijė tregon njė gėnjeshtėr tė madhe, e shpjegon atė me mjaft siguri, atėherė pėr ta kuptuar duhet njė pėrqendrim i madh.Siguro informacionin dhe tregoji fėmijės rrugėn e drejtė

Pasi tė keni njohur arsyet dhe motivet pėrse fėmija juaj gėnjen, ėshtė koha pėr tė dhėnė informacionin kryesor, pėr shembull, t’i shpjegohet fėmijės ndryshimi mes realitetit dhe imagjinatės, si dhe gabimin qė ai bėn kur gėnjen. Pra, fėmijės duhet t’i shpjegohet gabimi qė ka bėrė, ose kur fėmija ėshtė nė njė moshė qė mund tė bėjė vet ndryshimet, atėherė i tregohet qė ajo qė ka thėnė ka qenė e turpshme dhe e papranueshme nga prindėrit e tė tjerėt, dhe ka mundėsi qė njė ditė kėto gėnjeshtra tė dalin dhe ai do tė ngelet i turpėruar dhe i ēnderuar.

Mistrec_lacian
Anetar i ri
Anetar i ri

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 34
Registration date : 07/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.paralaci.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi