Dashuria shėron sėmundjet; thojn nė 1 studim tė kohės funit

Shko poshtė

Dashuria shėron sėmundjet; thojn nė 1 studim tė kohės funit

Mesazh nga Mistrec_lacian prej Tue Jun 24, 2008 7:51 pm

Dashuria shėron sėmundjet; thuhet nė njė studim tė kohės sė fundit..!!

Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar."Tė bėsh dashuri njė herė ose dy herė nė javė, do tė thotė tė sfidosh gripin," kėshtu thonė ekspertėt amerikanė, duke theksuar se gjithēka duhet berė pa e tepruar. Studimi tregon se tė bėrit dashuri i bėn mirė trupit dhe mendjes. Studimet tregojnė se erosi ka njė ndikim pozitiv mbi shėndetin. Madje, ai mund tė jetė aq pozitiv sa mund tė parandalojė edhe gripin. Disa psikologė amerikanė nė Pensilvani kanė zbuluar se njerėzit qė bėjnė dashuri tė paktėn dy herė nė javė pėrmirėsojnė sistemin imunitar. Shkencėtarėt kanė vėnė re se seksi ndikon mjaft pozitivisht pėr mbajtjen nė nivele tė pranueshme tė imunoglobinės, njė antigjen qė ndodhet nė koracėn e mukozės, i vendosur ne linjėn e parė, qė ka pėr qėllim mbrojtjen ndaj te ftohtit dhe gripit. Pėr tė zbuluar efektet qė ka seksi nė nivelin e imunoglobinės, Karl Ēarnetski nga Universiteti "Wilkes", si dhe kolegu i tij Frank Brenan kanė testuar jetėn seksuale tė 111 studentėve tė grupmoshave 16-23 yjeē, duke monitoruar nivelin nė rritje tė imunoglobinės. Rezultatet e studimit, tė publikuara nė revistėn e njohur "New Scientist", kanė treguar se studentėt qė kishin njė jetė seksuale mė tė varfėr nė javė, kishin njė rėnie tė nivelit tė imunoglobinės, krahasuar me studentėt qė kryenin marrėdhėnie seksuale tė paktėn dy herė nė javė.Duke iu referuar kėtyre tė dhėnave, Kliford Lovell, imunilog i Universitetit tė Kalifornisė, shpjegon se personat qė kanė njė jetė aktive seksuale mund tė jenė mė pak tė ekspozuar ndaj infeksioneve. "Sistemi imunitar nxit nė mėnyrė natyrale prodhimin dhe cilėsinė e imunoglobinės nė rast se njė person kryen marrėdhėnie tė shpeshta seksuale", thekson Lovell. Mbi tė gjitha, studimi tregon se nė rast se marrėdhėniet seksuale janė tė tepruara gjatė periudhės dimėrore, ato mund te bėhen shkak pėr probleme anėsore shėndetėsore dhe kjo vjen pėr shkak tė rritjes sė paparashikueshme tė nivelit tė imunoglobinės, moment ky ende i pashpjeguar. Sipas Karl Ēarnetskit, studentėt qė kryejnė mė shumė marredhėnie seksuale mund tė gjenden pėrballė problemeve psikologjike siē janė ankthi dhe stresi, faktorė qė ndikojnė ne uljen e nivelit tė imunoglobinės.

Mistrec_lacian
Anetar i ri
Anetar i ri

Male
Numri i postimeve : 13
Age : 34
Registration date : 07/06/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.paralaci.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi