Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Shko poshtė

Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga Musafir prej Thu Jun 05, 2008 12:48 pm

Tradhtia bashkėshortore, qoftė fizike apo emocionale mund ta dėmtojė shumė lidhjen nė ēift. Megjithatė, ka njerėz qė pėrshtaten dhe arrijnė ta pranojnė partnerin mashtrues duke mbijetuar dhe rehabilituar sėrish marrėdhėnien e tyre. Tė kuptosh se jeta jote ėshtė e lidhur me njė burrė apo grua qė tė ka mashtruar nuk ėshtė asnjėherė e lehtė ndaj dhe reagimet shpesh janė tė pakontrollueshme. Nė kėtė kontekst nuk ėshtė e lehtė as marrja e vendimeve. Tė bėsh sikur s’ka ndodhur asgjė e tė vazhdosh tė jetosh me hijen e njė tė treti nė mes, apo t’i japėsh fund martesės, duke zgjedhur divorcin. Tė gjithė ekspertėt pohojnė se tradhtia nuk mund tė ndodhė asnjėherė e pa shoqėruar nga doza dhimbjeje pėr atė qė po ndodh ose qė sapo ka ndodhur. Ėshtė kjo njė dhimbje qė s’para njihet, qė pėrmendet me zė tė ulėt por qė pėr ekspertėt ėshtė realisht ekzistuese. Kur njė ngjarje e tillė ndodh mes njė ēifti, situata bėhet tejet e vėshtirė dhe e komplikuar pėr gjithė familjen, e mė gjerė. Nė rastin konkret, askush nuk mund t’i tregojė zonjės se cila ėshtė zgjedhja mė e mirė pėr tė, pasi situata tė tilla janė kaq personale, dhe pėrjetohen nė mėnyrė unike, e megjithatė vetė mėnyra qė ajo ka zgjedhur pėr ta ndarė dhimbjen e saj me dikė tregon se ajo ende nuk ėshtė e pasigurt nė vendimin qė ka marrė. Tradhtia bashkėshortore ėshtė universale nė tė gjitha vendet dhe kulturat e cila ka ndodhur nė tė gjitha kohėrat. Aventurat romantike dhe seksuale janė “pasoja” qė shkaktohen nga tė dy palėt, dhe asnjėri nuk mund tė pėrjashtojė ndjesinė e fajit sa kohė qė kjo tregon qė tė dy partnerėt nuk kanė ditur tė ndihmojnė njėri-tjetrin pėr tė takuar nevojat e tyre. Personat qė tradhtojnė nuk mund tė kategorizohen si: imoralė, tė dobėt, egoistė, mėkatarė, tė pandjeshėm, tė gabuar apo tė kė**** siē shpesh “akuzohen”, por ndoshta mė shumė si njerėz tė cilėt kanė nevojė tė ndihmohen pėr tė gjetur shkakun e njė zgjedhjeje tė tillė dhe udhėn qė tė ēon drejt njė lidhjeje tė shėndetshme dhe tė stabilizuar.
Tradhtia mashkullore nuk ekziston
Pėr disa psikologė nuk ekziston tradhtia mashkullore, por ekzistojnė tipologji qė mbushin nevoja dhe dinamika psikologjike tė ndryshme. Ndryshe nga tradhtari serial, viktimė e shabllonit “mashkull-gjahtar”, ėshtė mashkulli qė dashurohet me tė vėrtetė me nė grua tjetėr, e do tė donte ta linte bashkėshorten e tij, por mentaliteti tradicional ja ndalon ta marrė kėtė hap. Ky lloj mashkulli beson se e ka pėr detyrė qė tė qėndrojė i ngulitur nė vendin e tij, ta mbajė kėtė rol dhe t’i ofrojė familjes mbėshtetjen ekonomike dhe morale. Dhe si rrjedhojė e gjen veten duke zvarritur me vite njė lidhje paralele. Njė tip tjetėr tradhtari ėshtė burri qė e do shumė gruan e tij, por ėshtė vazhdimisht i trembur nga varėsia qė ka nga ajo. Disa meshkuj tradhtojnė pėr t’u distancuar nga ajo ndjenjė qė mund tė kthehet nė totalitare, qė mund t’i bėjė tė varur nga gruaja qė dashurojnė. Tė tjerė mė pas tradhtojnė pėr tė provokuar, pėr tė stimuluar njė partnere qė ėshtė shumė e sigurt nė lidhjen e saj dhe si rrjedhojė e ka lėnė pas dore. Dikush tjetėr kėrkon jashtė ēiftit ose jashtė martesės, atė shkėndijė seksuale qė tek partneri ėshtė shuar, asaj i pėlqen kėshtu atij jo.

Sinqeriteti, zhgėnjimi dhe urrejtja

Sinqeriteti i tepėrt mund tė shkaktojė tek partneri ndjenjėn e zhgėnjimit dhe urrejtjes, por edhe tė shkatėrrojė lidhjen. Nėse rrėfeheni edhe nė detajet mė tė vogla, mund tė lini tek bashkėshorti apo bashkėshortja idenė se aventura nuk ishte vetėm njė tundim i rastėsishėm, por njė histori e vėrtetė. Por, nėse jeni zbuluar dhe nuk keni asnjė rrugėzgjidhje tjetėr, ekzistojnė ende disa kėshilla tė mira pėr tė dalė nga situata. Tradhtia mund tė gjenerojė dy tipa krejt tė ndryshme reagimesh: Zhgėnjim dhe urrejtje ndaj partnerit, por edhe ndjenja kėnaqėsie psikologjike dhe seksuale. Nė pėrgjithėsi, tė gjithė tė tradhtuarit ndjejnė tė njėjtėn nevojė tė pashmangshme pėr tė folur pėr tradhtinė e pėsuar. Pjesa mė e madhe e tyre ėshtė e bindur se ėshtė nė dijeni tė gjithēkaje, si pėr tė rėnduar pozitėn e partnerit, por edhe pėr t’u siguruar se ai ėshtė ende i denjė pėr besim. Ata pėrpiqen qė tė kuptojnė se ēfarė i ka shtyrė partnerėt nė tundim.

Dėshira pėr tė rifituar besimin

Tradhtarėt mbeten gjithnjė nė pozita mohuese. Disa mendojnė se nė kėtė mėnyrė mund tė mbrojnė bashkėshortėt apo partnerin nga dhimbja, ndėrsa tė tjerė nga frika se mund tė shkatėrrojnė lidhjen e tyre nuk e bėjnė kėtė gjė. Sa me insistuese dhe nervoze tė jenė pyetjet e bashkėshortit, aq mė pak i sinqertė do tė tregohet edhe tradhtari. Studimet tregojnė se pothuaj tė gjithė tradhtarėt qė zbulohen, pėrpiqen qė tė mos shkatėrrojnė lidhjen e tyre tė rregullt. Dhe, nė 76 pėr qind tė rasteve ia arrijnė kėtij qėllimi. Pėr tė rifituar besimin e partnerit do tė jetė tepėr e vėshtirė, por megjithatė nuk duhet humbur asnjėherė shpresa. Nė radhė tė parė duhet braktisur lidhja e fshehtė dhe mė pas duhet t’u pėrgjigjeni me diplomaci shumė pyetjeve tė partnerit. Duhet pranuar fakti se fjalėt tuaja mund tė ngjallin dyshime dhe prandaj duhet tė sillni prova pėr ato qė thoni, dhe tė pėrsėrisni tė njėjtat shpjegime disa herė.

Tradhtia, dėshira pėr hakmarrje

Tradhtia krijon nė tė shumtėn e rasteve njė traumė emocionale, humbje tė besimit nė vetvete, pėrmbysje tė vizionit pėr dashurinė dhe jetėn, dhimbje dhe fyerje pėr veten. Tė paktėn janė ato persona tė tradhtuar qė ndjehen fajtore pėr mungesėn e besnikėrisė. Nė vend tė urrejtjes dhe dėshirės pėr hakmarrje, ata pushtohen nga zhgėnjimi dhe dhimbja. Sipas studimeve, vetėm 7 pėr qind e tė intervistuarve tradhtojnė partnerėt nė shenjė hakmarrjeje. Nė momentin qė pranohet tradhtia, nė 40 pėr qind tė rasteve ėshtė vetė shkaktari i saj qė tenton tė mbledhė copat e lidhjes. Njė sjellje e tillė ėshtė mjaft e logjikshme, pėr shkak se pothuaj nė tė gjitha rastet nuk tradhtohet partneri pėr ta zėvendėsuar, por pėr kėnaqėsinė e tė resė. Nė 76 pėr qind tė rasteve, marrėdhėniet nė ēift mbijetojnė edhe pas zbulimit tė tradhtisė. Partneri pranon zhgėnjimin me frikėn se ndarja do tė kishte pasoja mė tė rėnda se njė aventurė e shkurtėr.

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga lani prej Tue Jun 17, 2008 2:22 am

po kush eshte ai qe pranone tradhetine mo
jo qe i jap fund marteses por i jap fund dhe asaje qe me tradhetone Very Happy

lani
Anetar i rregullt
Anetar i rregullt

Male
Numri i postimeve : 80
Age : 25
Registration date : 03/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga Musafir prej Mon Jun 23, 2008 7:39 pm

vertet do ta beje kete njeriut ce dashuron

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga xhuliaDi prej Tue Jul 01, 2008 3:52 pm

Dakord me Klodin...
por nqs e ben ka marre fund gjithēka sepse ai qe e provon njer e ben dhe 2 here... nqs ka femije ne mes do mendohesha pak me gjate... Rolling Eyes Rolling Eyes
avatar
xhuliaDi
Moderatore
Moderatore

Female
Numri i postimeve : 648
Age : 27
Registration date : 01/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga Musafir prej Mon Jul 07, 2008 3:14 pm

kur ka femij ne mes normal ce ndryshon puna duhet te mendosh pak per femijet

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga lina-girl prej Tue Jul 08, 2008 4:40 pm

normal qe do i japesh fund marteses,se tradhtia esht tradheti!esht e poshter!
dhe femia nje dit kur do rritet do e kuptoj arsyen e ndarjes...
avatar
lina-girl
Anetare aktiv
Anetare aktiv

Female
Numri i postimeve : 222
Age : 28
Registration date : 24/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga sy engjellja prej Tue Jul 08, 2008 4:42 pm

As qe diskutohet falje por vetem 1 her
avatar
sy engjellja
Anetare aktiv
Anetare aktiv

Female
Numri i postimeve : 423
Age : 24
Registration date : 22/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Dilema: Tė pranosh tradhtinė apo t’i japėsh fund martesės ??

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye

- Similar topics

 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi