Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Shko poshtė

Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga dioni prej Mon May 26, 2008 3:27 pm

Sipas nje studimi, per te pas marredhenie me te mira bashkeshortore, diferenca mes burrit dhe gruas duhet te jete jo 2 ose 5, por plot 15 vjet. Ja studimi...

Tė gjithė bėhemi pjesė herė pas here e diskutimeve rreth temave te ndryshme qe kane te bejne me jeten ne ēift. Gjithkush mund tė ketė biseduar rreth diferencės sė moshės nė njė raport nė ēift. Por edhe pse kjo nuk ėshtė njė pikė e rėndėsishme qė njė lidhje tė funksionojė, studimet e ndryshme japin disa konkluzione dhe statistika. Strategjia evolutive mė efikase pėr burrat ėshtė tė kenė gra mė tė reja. Dhe kur themi tė reja, nuk kemi parasysh as 2 as 5 vjet diferencė, por plot 15 vjet. Kėtė e pohon njė studim i publikuar nga revista Biology Letters, sipas tė cilit, diferenca ideale pėr njė ēift burrė grua duhet tė jetė njė dekadė e gjysmė. Kėrkuesit e Universitetit tė Vjenės kanė realizuar njė studim nė popullsinė suedeze duke verifikuar lidhjet mes fėmijėve dhe prindėrve. Si rezultat pjesa mė e madhe e fėmijėve tė stresuar jetojnė nė familje nė tė cilat mes burrit dhe gruas ka diferencė tė vogėl moshe. "Burrat kanė tendencė tė dėshirojnė gratė mė tė reja, pasi i gjejnė ato mė tėrheqėse, ndėrsa gratė kėrkojnė njė partner mashkull tė stabilizuar dhe qė tė jetė plot me siguri nė vetvete, tė gjitha kėto karakteristika i gjen mė me lehtėsi tek burrat mė tė mėdhenj nė moshė",- shpjegon udhėheqėsja e kėtij studimi. Ka dhe studime tė tjera qė mbėshtesin kėtė studim, i cili pėr shumė njerėz lė vend pėr diskutim. Tė njėjtin pėrfundim ka arritur dhe njė studim i bėrė nė Universitetin e Finlandės. Nė 2001, duke studiuar popullsinė e veriut tė Finlandės, ata arritėn nė konkluzione tė njėjta: Burrat me gra, qė kanė njė diferencė deri 15 vjeēare, kishin mė shumė fėmijė tė mbarė.

Diferenca e moshės

Pėr fėmijėt, diferenca ndikon mirė, po pėr vetė riprodhimin? Sipas njė studimi tė ri nė kėtė fushė ēifti ideal pėr riprodhim ėshtė i formuar nga njė burrė qė ėshtė 6 vjet mė i madh se partnerja e tij. E thotė natyra: me kėtė diferencė moshe ekzistojnė mundėsitė mė tė mira dhe shanse tė mėdha pėr t'u riprodhuar. Burrat preferojnė gratė, apo shoqe mė tė reja se vetja, pasi kjo maksimizon mundėsinė pėr tė bėrė fėmijė, ndėrsa shanset ulen ndjeshėm kur gruaja ėshtė mė e madhe se burri. Gratė, nė tė njėjtėn kohė, rreken tė preferojnė burrin mė tė madh, sepse ky zakonisht siguron mė shumė tė ardhura pėr tė mbajtur fėmijėt. Kėshtu qė, stereotipi kulturor qė sheh njeriun tė preferojė gratė mė tė reja ėshtė thjesht fryt i njė tendence natyrore, e bėrė pėr tė lehtėsuar riprodhimin. Kėrkimi nxjerr nė dritė pastaj se kur personat kanė njė fėmijė me njė partner, dhe njė tjetėr me njė tjetėr, ky partner i dytė ka gjithmonė tendencėn pėr tė qenė mė i ri se i pari, kjo qoftė nė rastin e burrave, ashtu dhe nė atė tė grave.

Studimet e fundit

Edhe pse "rregulli" i zakonshėm ėshtė marrėdhėnia kur partneri ėshtė mė i madh nė moshė se partnerja nuk janė tė pakta edhe rastet e tjera. Pra ka dhe ndryshe, kohėt e fundit ėshtė vėnė re qė shumė gra rreken tė kenė marrėdhėnie me njė mashkull qė ėshtė mė i vogėl nė moshė, gra qė shfaqen mė tė forta, qė nuk kanė nevojė tė mbrohen, qė tani marrin rolin e mashkullit, bėhen ato mbėshtetje dhe mbrojtje pėr njė mashkull. Gra qė zbulojnė njė siguri tė re, qė nė adoleshencė nuk mund tė kihet, gra qė nė vite dhe nė eksperiencė kanė gjetur dimensionet e tyre ideale. Gra qė ndjehen mirė me veten e tyre dhe pėr kėtė arsye, pėlqehen shumė nga meshkujt. Gra qė i "marrosin" ata meshkuj qė kanė disa vjet mė pak se ato, tė intriguar nga ky lloj miksimi gruaje: eksperte, e zonja, dhe pak "mama".

Gjestet qė tregojnė se keni njė lidhje tė gabuar

- Ai ose ajo ėshtė shumė xheloze, qoftė dhe pa arsye, dhe dominuese.
- Ai ose ajo kėrkon qė t'iu izolojė nga familja, miqtė dhe shoqėria.
- Ai/ajo kėrkon tė fajėsojė tė tjerėt nė vend qė tė marrė pėrgjegjėsitė pėr sjelljet e tij/e saj.
- Ai/ajo ju kritikon vazhdimisht, ju thėrret nė emėr ose ju bėn tė ndiheni keq rreth vetvetes.
- Ai/ajo beson qė njė femėr duhet tė jetė e barabartė me mashkullin apo beson nė stereotipat tradicionalė pėr sa i pėrket gjinisė.
- Shihni si i trajton ai/ajo tė tjerėt: nėnėn, babanė, familjen dhe miqtė. Nė tė njėjtėn mėnyrė do t'iu trajtojė edhe juve, nėse jo tani se paku nė tė ardhmen.
- Mbase vjen nga njė familje ku dhuna ėshtė dominuese, ku prindėrit abuzojnė me njėri-tjetrin? Kjo mund tė jetė "normale" pėr tė sepse ėshtė mėsuar me njė gjendje tė tillė.
- Kėrkon t'iu pėrbuzė duke pėrdorur zė tė lartė, gjeste zemėrimi, shikime, pėrplasje apo shkatėrrim tė gjerave pėrreth.
- Ai/ajo injoron ndjenjat apo nevojat tuaja, kėrkon t'iu vejė nė lojė pėr shkak tė tyre.
- Ndiheni sikur nuk mund tė bėni mjaftueshėm pėr ta kėnaqur atė pa marrė parasysh sesa shumė mundoheni.
- Ai/ajo ėshtė i/e parespektuar nga gjinia tjetėr nė pėrgjithėsi.
- Ai/ajo kėrkon shumė gjera nga ju qė ju bėjnė tė largoheni nga vetvetja apo nga ajo qė ju doni tė jeni.
- Ai/ajo ka vėshtirėsi pėr tė shprehur ndjenjat, luan "lojėra mendimesh" qė ju bėjnė tė ndiheni tė marrė, injorantė apo konfuz.
- Ai/ajo kėrkon qė t'iu bėjė pėrgjegjės pėr lumturinė e tij/saj apo pėr tė pasur fatin e lidhjes nė dorė.
- Ju bėn tė qani, bėn premtime dhe ju bėn dhurata pas njė zėnke qė keni pasur.
- Pas asaj qė duket ai/ajo thotė se ka njė karakter tė mirė dhe njė proces tė menduari tė vendimeve dhe veprimeve qė ai/ajo bėn. (TIRANA OBSERVER)

_________________
avatar
dioni
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve : 421
Age : 28
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga lani prej Tue Jun 17, 2008 2:28 am

une mendoje se diferenca e mososhes ne nje maredheni nuk ka asnje fare pengese nese ato dy duhen

lani
Anetar i rregullt
Anetar i rregullt

Male
Numri i postimeve : 80
Age : 25
Registration date : 03/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Musafir prej Mon Jun 23, 2008 7:35 pm

aaaaaa here e par ce me pelqen ti lani

Musafir
Vizitor


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga dioni prej Mon Jun 23, 2008 7:36 pm

Shikoni kete qe kam shkruar e kan thene ato qe studjojne kete pune nuk eshte se e kam shpikur vete une...

_________________
avatar
dioni
Webmaster
Webmaster

Male
Numri i postimeve : 421
Age : 28
Registration date : 29/03/2007

Shiko profilin e anėtarit http://shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga vogelushja rrapatushja prej Wed Jun 25, 2008 9:04 am

ah degjoni tani.mua xsh sme jane ndare me kohe ato qe kane qene me te vegjel se un ne moshe ose sh me te medhenj.megjithate rendesi ka dashuria te tjerat pastaj jane gjera te cilat nese si kushton fare rendesi nuk do te pengojne x asgje.rendesi ka te vleresosh njeriun.

vogelushja rrapatushja
Moderatore
Moderatore

Female
Numri i postimeve : 87
Age : 27
Registration date : 24/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Xhulio prej Wed Jun 25, 2008 2:21 pm

per mendim tim mosha nuk ka rendesi
avatar
Xhulio
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 487
Age : 25
Registration date : 26/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga sy engjellja prej Wed Jun 25, 2008 2:24 pm

Rėndėsi ka qė tė 2 tė ndihen mirė me njėri-tjetrin.
avatar
sy engjellja
Anetare aktiv
Anetare aktiv

Female
Numri i postimeve : 423
Age : 24
Registration date : 22/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Xhulio prej Wed Jun 25, 2008 2:51 pm

Po sy engjellja jam plotesisht dakord me mendimin tend
avatar
Xhulio
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 487
Age : 25
Registration date : 26/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga sy engjellja prej Wed Jun 25, 2008 2:54 pm

Flm qė mi mbėshtet mendimet.
avatar
sy engjellja
Anetare aktiv
Anetare aktiv

Female
Numri i postimeve : 423
Age : 24
Registration date : 22/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Xhulio prej Wed Jun 25, 2008 2:55 pm

S`ka gje mi yll
avatar
Xhulio
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 487
Age : 25
Registration date : 26/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga sy engjellja prej Wed Jun 25, 2008 3:07 pm

Sa i kuptushem qemke mor naq.
avatar
sy engjellja
Anetare aktiv
Anetare aktiv

Female
Numri i postimeve : 423
Age : 24
Registration date : 22/06/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Xhulio prej Wed Jun 25, 2008 3:11 pm

e di te gjithe me thone keshtu
avatar
Xhulio
Moderator
Moderator

Male
Numri i postimeve : 487
Age : 25
Registration date : 26/03/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.shkodra.top-board.com

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga xhuliaDi prej Tue Jul 01, 2008 3:43 pm

Ka rendesi pjekuria dhe jo mosha ne kuptim qe njeri mund te jete 30 vjec po sillet si femije me te dashuren ose njeri 20 qe ka shume hapje horizonti ne kete aspekt dhe e ben te ndihet mire... po me e rendesishmja sic keni thene me lart eshte dashuria mes tyre por me pjekurine kjo dashuri mund te zgjase me shume...
avatar
xhuliaDi
Moderatore
Moderatore

Female
Numri i postimeve : 648
Age : 27
Registration date : 01/07/2008

Shiko profilin e anėtarit http://www.peshkopia.net/

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Edita prej Sat Jul 05, 2008 7:18 am

ehhh une nuk i besoj ketyre studimeve por qe ndonjehere kan te drejte...eshte e v ertete qe mosha ka te beje shume sidomos ne prodhimin e fryteve (femijet)por edhe dashuria nuk zgjat.kur partneri/a eshte ne nje diference 13 vjet e siper.e kam provuar vete me besoni......por vetem te dashur e...mos e coni me larg hahahaha...por dashuria me e zjarrte zgjat deri ne 5 vjet ajo me normalja eshte deri ne 3 vjet......keshtu qe une mendoj cifti duhet te kete nje diference moshe minimale 5 deri ne 10 vjet maksimale sepse asgje nuk shkon persembari........por cte bej une qe me mua ka rene ne dashuri nje 17-te vjecar eeeeeeee? i them largohu por cti bej hahahahahaha

Edita
Super Aktive

Female
Numri i postimeve : 217
Age : 30
Registration date : 03/07/2008

Shiko profilin e anėtarit

Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Re: Diferenca e moshes ne nje mardhenie...

Mesazh nga Sponsored content


Sponsored content


Mbrapsht nė krye Shko poshtė

Mbrapsht nė krye


 
Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi